islammektebi

islami paylaşım platformu
 
AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap
İslamMektebi Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
C.tesi Ara. 17, 2016 12:19 pm
C.tesi Ara. 17, 2016 12:18 pm
C.tesi Ara. 17, 2016 12:17 pm
C.tesi Ara. 17, 2016 12:14 pm
Salı Mart 25, 2014 9:20 pm
Salı Mart 25, 2014 9:18 pm
Salı Mart 25, 2014 9:08 pm
C.tesi Ara. 28, 2013 7:58 am
Salı Ara. 17, 2013 12:28 am
Salı Ara. 17, 2013 12:25 am

Peygamberin Sahabeyi ürküten sözleri

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
Üye
Üye
avatar
Erkek
Yaş : 28
Kayıt tarihi : 28/12/08
Mesaj Sayısı : 18
Nerden : İstanbul
İş/Hobiler :
Lakap :

MesajKonu: Peygamberin Sahabeyi ürküten sözleri Perş. Ocak 08, 2009 4:11 pm


Peygamberin Sahabeyi ürküten sözleri
'Ne olacak sizin haliniz, gün gelecek ve siz bir kabın içindeki yemek gibi olacaksınız. Diğer milletler sizi yemek için üstünüze üşüşecekler.'

Doç Dr. Nihat Hatipoğlu yazısı

Peygamberimiz uyarıyor: Sizi yemek gibi yiyecekler

’NE olacak sizin haliniz, gün gelecek ve siz bir kabın içindeki yemek gibi olacaksınız.

Diğer milletler sizi yemek için üstünüze üşüşecekler. Tıpkı bir kabın içindeki yemeği bitirmek için sofraya üşüştükleri gibi.’ Bu sözleri Hz. Peygamber söylüyordu. Karşısında sahabesi oturuyordu, sözler sahabe üzerinde şok etkisi oluşturdu.

Sordular hayret ve dehşet içinde: "Ey Allah’ın Resulü! O gün, yani diğer milletlerin, güçlerin, kültürlerin oyuncağı haline geldiğimiz gün sayımız az mı olacak, azlığımızdan dolayı mı bu utandırıcı duruma düşeceğiz?" Peygamberimiz hayır dediler: "Tam aksine, o gün sayınız çok olacak ama sizi Vehn, korku ve zayıflık kuşatacak. Bu nedenle de bu hale geleceksiniz."

Sahabe bir daha sordu: "Vehn nedir ey Allah’ın elçisi!" Peygamberimiz cevap buyurdular: "Ölüm korkusu ve dünyaya aşırı tutkunuz." (Ahmed, müsned, II, 259; 278; Ebu Davud, İbn Mace, Tıbb, 5)

* * *

Kitaplarda geçen bu hadis "Kus’a = Kab" hadisi olarak da anılır. Bu hadisin sosyolojik, siyasi uzantılarının doğrulanmadığını söylemek çok garip olmasa gerek. Hadisin anlattığı şudur aslında: Dünya Müslümanları, diğer milletlerin siyasi, kültürel ve sosyal manevra alanı haline gelecekler. Kıyametin küçük alametlerinden biri de buydu. Hz. Peygamber (SAV) bu vakanın zamanı geldiğinde oluşacağını haber veriyor. Oldu mu, olmadı mı, gelin bunun kararını sizler veriniz. Hz. Peygamber’in hadislerinde kıyametin küçük sayılan belirtilerinden çarpıcı olan şu örnekleri de sıralayabiliriz:

1-Hadisler (Peygamberimizin sözleri) inkár edilecek

Bu konuda Peygamberimiz ciddi bir uyarıda bulunuyor. Hadis literatüründe "erike = dayanılıp oturulan yer, sedir, koltuk" hadisi olarak da anılan bu hadiste Peygamberimiz şöyle buyurur. "Süslü koltuğuna yaslanmış adama, benim hadislerimden biri okunur da o kişinin vaziyetini hiç bozmadan ’Bizlerle sizler arasında Allahu Teala’nın kitabı (Kuran-ı Kerim) vardır. Ondan bulduğumuz helal şeyleri helal sayıyoruz, haram olarak bulduğumuz şeyleri de haram kabul ediyoruz’ deme zamanı yaklaşmıştır. Sizleri de ikaz ediyorum Kuran-ı Kerim’de bulunan bütün hükümler haktır ve Resulullah’ın haram kıldığı şeyler Allah’ın haram kıldığı şeyler gibidir." (Ebu Davud, Süne, 6 hd: 4604; Tirmizi İlim, 10 hd: 2664; İbn Mace Mukaddime, 2 Ahmed, Müsned, 1/6 IV,21; Tahavi, Şerhu mánia, IV 209; İbn Hibbam, I, 107 Darekutni, Sünen IV, 287)

Bu hadis bir mucizedir. Peygamberimizin mucizevi bir ikazıdır. İleride hadislerin inkár edileceğini bildiriyorlar. Bugün böyle değil mi? Bazı İslamcılar hadisleri yok sayarak arzularına göre Kuran’ı ve İslam’ı yorumlamaya çalışmıyorlar mı?
(Bizim kastettiğimiz sahih hadislerdir. Problemli hadislerle işimiz olmaz.)

2- Ölümler ve cinayetler çoğalacak

Hz. Peygamber bunun olacağını asırlar öncesinden haber veriyor. Şöyle buyuruyor. "Herc olmadan kıyamet kopmayacak. Sahabe sordu: Ey Allah’ın Resulü, herc nedir? O şöyle cevap buyurdu: Ölüm, ölüm..." (Buhari, İlim, 24; İstiska, 27; Edeb, 29; Fiten, 5; Müslüm, İlim, 5; Ebu Davud, Fiten I, ibn Mace, Fiten 25; İbn Ebi Şeybe, 15/64; İbn Hibban 8/251; Beğani, Şerhüs Süne, 15/28, Hd 4222)

Bu hadisin açılımında şöyle buyuruyor. "Katil niye öldürdüğünü, öldürülen ise niye öldürüldüğünü bilmeyecek." Tam bir kaos, anarşi. Düzenin altüst olduğu bir inkıraz ve yıkım dönemi. Dünya zaman zaman bu cinneti yaşamıyor mu? Patlayan bir bombada hayatını, nedenini hiç anlamadan kaybetmenin yanında, kimin adına tetik çektiğini bilmeden binlerce cana kıyanlar az mı?

3- Rüşvet çoğalacak ve yaygınlaşacak

Hz. Peygamber şöyle haber veriyor bu gerçeği. "Hediyeyi, hediye oldukça alınız. Rüşvete dönüştüğünde hediyeyi de almayın. İnsanlar, açlık ve ihtiyaç korkusuyla rüşvet alacaklar. Başınıza bazı idareciler gelecek. Kendileri için mubah, uygun ve olabilir gördükleri şeyleri sizlerden esirgeyecekler. Onlara bunun hesabını sorduğunuzda sizleri etkisiz hale getirirler. Onları dinlediğinizde sizleri saptırırlar." (Taberani, Mü’cem, 20/90, hd 172 ibn Hacer, metalib, IV, 267; Hatip Bağdadi, Tarih, 11/398)

Bu hadisin işaret ettiği doğrulanmadı mı? İnsanların bir kısmının, rüşvet almadan hakkını bile vermiyorlar. Yüzdelik rüşvetler aleni olarak konuşulur hale gelmedi mi?

* * *

Tabii ki bu konuda yapacaklarımız henüz bitmedi. Önümüzdeki hafta da devam edeceğiz. Çünkü bu konuda alınacak ders çoktur. Hz. Peygamber’in sözlerine dikkat ettiğimizde sosyal yaralarımıza temas ettiğini, krizlere işaret ettiğini görüyoruz.

Kıyameti insanlar hak edecek aslında. Yüce Rabbimiz, durup dururken káinatın ömrüne son vermeyecek, insanoğlu düzeni yıkacak, insanoğlu bindiği dalı kesecek, insanoğlu hayatı kirletecek, insanoğlu hayatı amacından saptıracak, insanoğlu ilahi meseleyi kulak arkası edecek. İşte esas kıyamet budur. Daha sonra gelecek ise bunun bahanesidir.


SORALIM ÖĞRENELİM

Hz. Azrail bir anda birden fazla insanın canını nasıl alabilir?

Sultan ANAR İSKENDERUN

Yetkiyi ve gücü veren yüce Allah, bu imkánı da verir. Bunu şöyle anlamak lazım: Hz. Azrail, her insanın ruhunu eliyle alıp çıkartıyor. Olay böyle değildir. Ortada olan ruhlar üzerinde Hz. Azrail’in tecelli gücünün yansımasıdır veyahut bir anda milyarlarca yerde görülmesi gibidir. Tıpkı bir güneşin gökte dursa da, her tarafta ışık ve ısısının görülmesi gibi. Bir de şöyle düşünelim: Elektriğin şalterini indirip kaldırdığımızda milyonlarca ışık yanar veya söner. Azrail’in ruhu alması da böyledir.

Ahirette Peygamberimizin şefaati olacak mı?

Kerim CAN AMSTERDAM

Hz. Peygamber, ahirette şefaat edecektir. Tabii ki bu şefaat, Yüce Allah’ın izniyle olacaktır. Bu hususa ayetler işaret eder; hadislerde açıkça açıklar. Geniş bir yazımızda bu konuyu ele alırız.
NuReTTiN Kullanıcısının İmzası
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör

Peygamberin Sahabeyi ürküten sözleri

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
islammektebi :: Hz. Muhammed (s.a.v) :: Hadisi Şerifler :: Hadis Bahcesi -
Yetkinforum.com | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Haberleşme | Suistimalı göstermek | Yetkinblog.com