islammektebi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

islammektebi

islami paylaşım platformu

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
İslamMektebi Son Konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
C.tesi Ara. 17, 2016 12:19 pm
C.tesi Ara. 17, 2016 12:18 pm
C.tesi Ara. 17, 2016 12:17 pm
C.tesi Ara. 17, 2016 12:14 pm
Salı Mart 25, 2014 9:20 pm
Salı Mart 25, 2014 9:18 pm
Salı Mart 25, 2014 9:08 pm
C.tesi Ara. 28, 2013 7:58 am
Salı Ara. 17, 2013 12:28 am
Salı Ara. 17, 2013 12:25 am

EKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
La_Edri
Altın Üye
Altın Üye
La_Edri
Kadın
İş/Hobiler :
Lakap :

EKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Vide
MesajKonu: EKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA EKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Icon_minitimePerş. Şub. 12, 2009 4:04 pm

Bağdat'ı kıtlık kırıp geçiriyordu. Herkesten önce de hamallar açlık çekiyordu. İçinde ekmek piştiğiEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv sokağa kadar yayılan kokudan belli olan bir evin kapısından seslendi hamalın biri:
- Allah rızası için birazcık ekmek. Günlerdir lokma girmedi ağzımdan.
Tandırın başındaki kadın taze ekmekleri kızına uzattı. "Ver şu adama" dedi. Kızcağız ekmekleri güzelce katlayıp verdi aç hamala.
Hamalın sevincine sınır yoktu. Evine doğru hızlandı. Kim bilir kaç günlük açlığını giderecekti? Tam bu sırada karşıdan gelen birinin sert ikazı durdurdu onu:
- Çabuk söyleEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv bu ekmeği hangi evden aldın?
Geriye bakıp eliyle işaret etti:
- İşte şu evden.
Adam kızgın şekilde salladı başını:
- YanılmamışımEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv böyle zamanda başka kimin evinden alınabilir ekmek? diyerek eve doğru ilerledi.
Kapıyı açar açmaz da sordu:
- Kim verdi ekmeği hamala?
Hanım korkudan kızını gösterdi. Güya kızına acırEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv bir şey yapmaz diye düşünmüştü. Halbuki adamın şükürsüzlük ve cimrilik içine işlemişti. Elindeki sopayı hızla havaya kaldırdıEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv kızının ekmek veren eline öyle bir indirdi ki bilek zedelenip burkulduEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv el çarpık kaldı. Söyleniyordu kendi kendine:
- Ben herkese ekmek versem bu evde ekmek kalır mı? diye.
Halbuki nimet şükür isterdi. Şükürsüzlük nimetin gitmesine sebepti. Nitekim bu şükürsüzlüğün akibeti de öyle olacaktı. Olmaya başladı bile. Kısa zamanda işleri bozulduEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv çarşının en işlek yerindeki dükkanını satması da onun bozulan işlerini. Bir ara o hale geldi kiEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv evine ekmek alamaz duruma bile düştü. Nitekim bir akşam eve gelmişEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv kızcağızına da acı sözü söylemişti;
- Artık benden ümidinizi kesin. Çünkü bu akşam ekmek alacak kadar da olsa elime para geçmedi. Çarşıya inEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv ekmek parası iste.
Kızcağız çarşıya inmişEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv utana sıkıla sattıkları dükkanın karşısına geçerek bir tanıdık görürüm diye beklemeye başlamıştı. Kendisini gören dükkandaki adam hemen yanına gelerek:
- Sen masum birine benziyorsunEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv ne bekliyorsun burada? diye sormuştu. O da anlatmıştı gerçek durumu:
- Ekmek alacak paramız kalmadıEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv bir tanıdıktan ekmek parası istemek üzere bekliyorum burada.
Hemen elini cebine attı adam. Hatırı sayılır bir miktar parayı uzatarak "Al" dedi. "Bununla istediğin kadar ekmek alabilirsin. Ben de nimetin şükrünü eda etmiş olurum böylece."
Kızcağız elinin birini arkasına saklamışEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv ötekiyle parayı alırken adamın dikkatin çekti bu saklayış;
- Elinde bir yara bere varsa tedavi ettireyimEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv niçin saklıyorsun? Allah bana nimet verdiEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv şükrünü eda etmek için iyilik yapmam gerekEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv dedi.
Kızcağız önce açıklamak istememişse de adamın ısrarı üzerine anlattı elinin durumunu:
- Ben bir yoksula ekmek vermiştim. Babam yolda rastlayıp sormuşEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv o da evi gösterip 'İşte oradan aldım' demişEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv bizi haber vermiş. Babam eve gelince elindeki sopayla ekmek veren elime öylesine bir darbe indirdi kiEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv elim böylece çarpık kaldı. Göstermekten utanır oldum. Bu yüzden de evde kaldım.
Bu açıklamayı dinleyen adam bağırmaya başlar:
- Komşular! Çabuk buraya gelinEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv ben hayalimdeki altın kalpli kızı buldumEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv hayat arkadaşım işte karşımdaEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv siz de şahit olun... diyerek başlar anlatmaya:
- Ekmeği isteyen fakir bendim. Ben o gün bir hamaldım. Demek ki elinin çarpık kalmasına ben sebep olmuşum. Hem sebep olayım hem de seni bu halinle baş başa bırakayım. Buna Allah razı olmaz. Seni görünce içimden bir sevgi selinin koptuğunu anladımEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv bana ekmek veren kıza ne kadar da benziyor diye düşünmüştüm. Yanılmamışım. Baban şükürsüzlük ettiğinden Allah onun dükkanını elinden alıp bana nasip eyledi. Şimdi ise imtihan sırası bana geldiEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv ben de aynı şükürsüzlüğe düşmek istemem. Haydi gelEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv nikahımızı yaptırıp birlikte babanı sıkıntıdan kurtaralım.
Yola koyulurlarEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv ekmek veren eli sakatlayan şükürsüz babaya doğru...
"Şükrederseniz çoğaltırımEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv etmezseniz elinizden alır şükredene veririm. Şükürsüze de azabım şiddetli olur..." (Kur'an-ı KerimEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv 14/7)
KAYNAK: Ahmed ŞahinEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv Yaşanmış Örnekleriyle Aradığımız İslamEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv Zaman Cep Kitapları 3EKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv Feza GazetecilikEKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA Smiliv İstanbul 2001
La_Edri Kullanıcısının İmzası

EKMEK VEREN ELİ KIRAN BABA

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası